Treść strony Zespół Ludowy Lipkowianka z Kapelą
Ludowy Zespół Śpiewaczy LIPKOWIANKA powstał w styczniu 1987 r. z inicjatywy miejscowego akordeonisty Stanisława Jędrzejczaka oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Lipki. W tym samym roku powstała również Kapela założona wspólnie przez Stanisława Jędrzejczaka i Władysława Piestrzeniewicza. Panie z Zespołu zawsze z dużym sentymentem wspominają o nieocenionym wsparciu i przychylności Danuty Florczak, ówczesnej Dyrektor Ośrodka Kultury w Strykowie, dzięki której Zespół miał możliwość korzystać z wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanych instruktorów z muzycznym wykształceniem, a Kapela otrzymała akordeon i skrzypce. Pierwsze stroje ludowe, które przez lata służyły Zespołowi, ufundował Tadeusz Piotrowski, ówczesny Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska" w Strykowie.
Początkowe lata istnienia były bardzo aktywne, próby odbywały się 2 razy w tygodniu, a zespół liczył w tym czasie 17 członków oraz 4 muzyków kapeli. Zespół przez lata swojej działalności brał udział w licznych uroczystościach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, w jubileuszach czy wieczorach kolęd, a także przeglądach i konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
W repertuarze zespołu są pieśni ludowe, ale także utwory autorskie jednych z najbardziej doświadczonych Lipkowianek - Janiny Wolanowskiej i Heleny Bystrońskiej.
Pomimo wielu przeciwności losu zespół istnieje i działa z pełną energią i zaangażowaniem. Od 2021 r., po śmierci niezastąpionej Bogusi Walak, kierownictwo nad Zespołem przejęła dwójka pasjonatów: Marzena Serafińska i Witold Walak. Kapelą zarządza Andrzej Grzejszczak.
Lipkowianka z Kapelą rozwija się dzięki pasji i zaangażowaniu całego zespołu. Stał się on wielopokoleniowy, dzięki czemu tradycja będzie dalej kontynuowana.
Od 2012 roku, Lipkowianka uczestniczyła co roku w przeglądach i festiwalach w/w w treści wiadomości, ale również w Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniora w Koluszkach, Spotkaniu Artystycznym Seniorów w Międzyzdrojach, Pikniku Folkowym w Plichtowie, Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym itp...
W 2012 roku zespół został zaproszony przez Związek Polaków na Łotwie do Jełgawy, gdzie Lipkowianka wystąpiła podczas uroczystego koncertu z okazji odzyskania przez Łotwę niepodległości oraz z okazji lokalnych obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę.
W 2013 natomiast, zespół wyruszył na podbój Węgier, zaproszony przez Stowarzyszenie Polsko – Węgierskie. Tam też wystąpił na lokalnym święcie Winobraniu.
Zespół występował również podczas dożynek, Wieczorów Kolęd, WOŚP, wydarzeń organizowanych przez OKiR, jubileuszów i innych imprez okolicznościowych, na zaproszenie Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi czy Fundacji DOZ.
Przez lata skład zespołu zmieniał się i ewaluował. Do 2019 roku zespół liczył od 17 do 20 członków. Od 2020 w szeregi grupy dołączyło grono młodych osób, w tym również grupa dzieci. Obecnie zespół liczy 25 osób.
W ostatnich 10 latach Ludowy Zespół Lipkowianka uczestniczył w licznych konkursach i przeglądach, zdobywając wyróżnienia i nagrody:
2012 - I miejsce w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Zespołów Seniora - Płock
2013 - Grand Prix w w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Zespołów Seniora - Płock
III miejsce w Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych (kategoria Kapele) - Ozorków
Wyróżnienie w Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych (kategoria Zespoły) - Ozorków
2014 - I miejsce w w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Zespołów Seniora - Płock
2015 - I i III miejsce (zespół, kapela) w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Zespołów Seniora - Płock
II miejsce na Festiwalu "Na ludowo w mieście róż" - Kutno
2016 - II miejsce w (zespół, kapela) w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Zespołów Seniora - Płock
Nagroda Publiczności na Festiwalu "Na ludowo w mieście róż" - Kutno
2017 - II miejsce w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Zespołów Seniora - Płock
2018 - III miejsce w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Zespołów Seniora - Płock
Laureat Przeglądu Chórów Seniora, Kapel Ludowych i Podwórkowych - Krośniewice
2019 - Laureat Jarmarku Folkloru Polski Centralnej - Krzyżanów
Laureat Przeglądu Piosenki Patriotycznej "Matecznik" - Szadek
2021 - II miejsce w Przeglądzie Muzyki Ludowej "Na pilicką nutę" - Lubochnia
Nagroda Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury
Wyróżnienie dla Leny Siuty w II Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych - Niesułków