Treść strony Jan Antoni Piotrowski
Jan Antoni Piotrowski - urodził się 11 II 1891 roku we wsi Koźle, gmina Stryków. Jego ojcem był Julian Antoni, który pochodził z miejscowości Osiny koło Kiernozi, matką była Konstancja z domu Skoczek, która pochodziła z Mąkolic. Był żonaty, najpierw z Natalią Jaworską, później z Eufrozyną z Piotrowskich. Drugie małżeństwo zostało zawarte w parafii Koźle w czasie okupacji 27 listopada 1940 roku. Ukończył szkołę powszechną i kursy rolnicze. Działał w OSP w Koźlu. Był rolnikiem, działaczem społecznym i samorządowym. Od 1913 roku pracował w organizacjach rolniczych, organizując kółka rolnicze, spółdzielnie spożywcze i mleczarskie. Jako samorządowiec był członkiem rady powiatowej w Brzezinach od 1931 r., rady wojewódzkiej w Łodzi od 1937 r., przewodniczącym urzędu Rozjemczego w Brzezinach od 1932 r. Prezes Izby Rolniczej w Łodzi, Członek zarządu Związku Izb i Organizacji Rolniczych w Warszawie oraz Centralnego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolnictwa. W 1935 roku po wyborach do Senatu IV kadencji znalazł się na liście zastępców senatorów z województwa łódzkiego. Natomiast w listopadzie 1938 roku zarządzono wybory do polskiego parlamentu. Jan Piotrowski znalazł się na listach wyborczych powstałego rok wcześniej Obozu Zjednoczenia Narodowego. Popularny OZON był organizacją polityczną tworzoną na polecenie marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Celem organizacji było wzmożenie obronności państwa i wdrażanie postanowień konstytucji kwietniowej z roku 1935 poprzez konsolidację całego polskiego społeczeństwa. Członkiem mógł być każdy obywatel Polski o „nieposzlakowanej opinii”, nienależący do żadnego innego ugrupowania politycznego. Jan Piotrowski startował z okręgu wyborczego nr 22 - Piotrków Trybunalski, jako rolnik. Otrzymał mandat uzyskując wśród 198.333 uprawnionych do głosowania i głosujących 114.827, 45.237 głosów. OZON wygrał zdecydowanie wybory uzyskując 168 mandatów na 201 możliwych. Piotrowski został posłem na Sejm V kadencji i stał się członkiem komisji dla zmiany ordynacji wyborczej oraz komisji rolnej.
Pod koniec okupacji wspierał ochronkę dla sierot, prowadzoną przez Siostry Niepokalanki w Koźlu. Był inicjatorem budowy zlewni mleka i sklepu wraz z domem ludowym w Koźlu. Przez cały okres okupacji i po roku 1945 ukrywał sztandar Kółka Rolniczego w Koźlu z 1928 roku. Dopiero na łożu śmierci wyjawił miejsce jego przechowywania, a sztandar został przekazany do kościoła w Koźlu.
Po 1945 roku działał w Gminnej Spółdzielni "Rolnik" w Głownie. Został aresztowany przez UB i szykanowany, jako "kułak". Odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł w Koźlu 26 stycznia 1962 roku i został pochowany na tamtejszym cmentarzu parafialnym.
źródło: "Ze Strykowa do wielkiego świata" Jacek Perzyński
- data: 2023-01-05