Treść strony DEZINFORMACJA I FAKE NEWSY
Dezinformacja i fake newsy – jak się przed nimi bronić?
Każdego dnia docierają do nas zmanipulowane i fałszywe informacje, które wykorzystując emocje (strach, obawa, zwątpienie w fakty) i uprzedzenia, przyczyniają się do powstania zjawisk społecznych, międzynarodowych, a także globalnych.
W tym celu wykorzystywane są m.in.: stare zdjęcia, materiały z innych części świata, czy dezinformujące wpisy w mediach społecznościowych. Fałszywe informacje i komentarze w sieci spowodować mogą strach i panikę, a co za tym idzie mogą przyczynić się do powstania zagrożeń, wynikających z panującego chaosu informacyjnego. W takiej sytuacji wielu użytkowników mediów społecznościowych może stać się nieświadomie częścią machiny propagandowej.
Jak sobie z tym radzić? Jak uchronić się przed fake newsami? Przede wszystkim:
1. Traktuj z dystansem komunikaty, które pojawiają się w internecie, szczególnie w mediach społecznościowych.
2. Sprawdź źródło, zarówno wpisu jak i zamieszczonych zdjęć - może zdarzyć się tak, że materiał pochodzi z zupełnie innego wydarzenia. Zwróć uwagę również na datę opublikowania wiadomości.
3. Zastanów się na spokojnie, zanim wyrobisz sobie opinię na dany temat, tym bardziej jeżeli chcesz skomentować czy udostępnić informację. Zawsze wnikliwie zapoznaj się z poruszanym zagadnieniem, możesz sięgnąć do innych źródeł.
Należy również zwrócić uwagę na podejrzane SMS-y przychodzące z banków, telefony od operatorów telefonii komórkowej czy instytucji finansowych albo wiadomości e-mail domagające się zmiany haseł dostępowych lub podania dodatkowych danych użytkownika.
- data: 2023-02-14