Treść strony WYCIECZKI
Wycieczka SAS do Nieborowa
25 września kolejna grupa uczestników Strykowskiej Akademii Seniora wyruszyła na zwiedzanie ziemi łowickiej. Na początek zwiedzili Muzeum Ludowe w Sromowie, zostało ono założone przez Juliana Brzozowskiego rzeźbiarza, twórcy kilkuset drewnianych ludowych figur o tematyce historycznej, sakralnej ilustrujących życie dawnej i współczesnej wsi. Można tam podziwiać łowickie wycinanki oraz pająki, czyli wykonane z kolorowego papieru, słomy i drewna ozdób zawieszanych na suficie. Dorobek Państwa Juliana i Wandy Brzozowskich przejęli i dalej z pasją kultywują ich potomkowie.
Kolejną atrakcją był wspaniały barokowy pałac w Nieborowie wybudowany w latach 1694–1696 przez kardynała Michała Stefana Radziejowskiego. Odwiedzający pałac mogą podziwiać wiele rzeźb, mebli oraz arcydzieł malarstwa, a także wspaniale odrestaurowane dekoracje. Wielką atrakcją jest również otaczający pałac park. W budynku oficyny wzniesionej nieopodal pałacu znajduje się muzeum, prezentujące dorobek założonej tu od 1881 roku Fabryki Fajansów Artystycznych i Kafli Piecowych. Produkowała ona malojkę, czyli ceramikę glinianą. Tradycja wytwarzania wyrobów malojkowych jest wciąż podtrzymywana, a na terenie muzeum znajduje się sklepik, w którym można kupić współcześnie wytwarzane wyroby.
Atrakcją związaną z pałacem w Nieborowie jest również znajdujący się nieopodal najsłynniejszy w Polsce park w stylu angielskim, „Arkadia” założony przez Helenę Radziwiłłową w 1778 roku. W parku znajduje się wiele wspaniałych budowli i rzeźb. Do najsłynniejszych należą Akwedukt, Świątynia Diany, Domek Gotycki czy Przybytek Arcykapłana.
- data: 2024-09-27
Wycieczka SAS do Walewic
W poniedziałek 9 września Strykowska Akademia Seniora - Rozwój-Aktywność-Dobra Energia wybrała się na wycieczkę do Walewic. Pałac uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce, a sławny stał się dzięki romansowi Marii Walewskiej z cesarzem Napoleonem Bonaparte.
W pałacu seniorzy mieli okazję wysłuchać koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu Gai Wilewskiej (skrzypce) i Macieja Jonczyk (fortepian). Młodzi artyści wykonali utwory m.in.: Franza Schuberta, Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina.
Na koniec wycieczki SAS udał się na zwiedzanie stadniny, gdzie Główny Hodowca Piotr Helon opowiedział o największej w Polsce stadninie koni rasy półkrwi angloarabskiej.
- data: 2024-09-13
SAS na wycieczce do Nieborowa
Uczestnicy Strykowskiej Akademii Seniora „Rozwój - Aktywność –Dobra Energia” zorganizowanej przez Urząd Miejski w Strykowie kolejny raz wyruszyli na zwiedzanie urokliwych zakątków centralnej Polski. Tym razem Seniorzy odwiedzili Muzeum Ludowe w Sromowie, barokowy pałac w Nieborowie wraz z Manufakturą Majoliki, a także park romantyczny w Arkadii. Wrażeniami w wycieczki Seniorzy podzielili się m.in. zostawiając wpisy w księgach pamiątkowych odwiedzanych obiektów. Kolejna grupa uczestników SAS będzie miała możliwość wziąć udział w takim wyjeździe 25 września.
Księży Młyn bez tajemnic
W dniu 24.07.2024 uczestnicy Strykowskiej Akademii Seniora zwiedzali kolejny zakątek Łodzi. Tym razem był to Księży Młyn oraz Muzeum Włókiennictwa. Wycieczkę poprowadziła Pani Przewodnik Monika Gajek. Seniorzy zwiedzali zespół fabryczno-mieszkalny nad rzeką Jasień zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Powstał na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana – stąd jego nazwa ,,Księży Młyn”. Po otrzymaniu od władz miasta w 1854 r. placu przy Wodnym Rynku Karol Scheibler przystąpił do budowy zespołu fabrycznego. Były to m.in.: przędzalnie bawełny, tkalnie, kotłownie, magazyny, wykończalnie. Wybudował też remizę zakładowej straży pożarnej w 1878 r. i domy mieszkalne dla strażaków przy ulicy św. Emilii, szpital fabryczny przy ulicy Milionowej, szkołę przy ulicy Księży Młyn i zespół pałacowy na rogu ulic Przędzalnianej i Tymienieckiego w 1875 r., który zajmował zięć Scheiblera, Edward Herbst, oraz szpital dziecięcy (wybudowany w latach 1904–1905). Następnie seniorzy zwiedzili Centralne Muzeum Włókiennictwa mieszczące się w Białej Fabryce Geyera. Jest ono jednym z najważniejszych, bo opowiada historię miasta i jego mieszkańców. Opiekun wystawy z ogromną pasją opowiadał o tym jak działają maszyny włókiennicze, jakie były warunki pracy w przedwojennych fabrykach. Na jednej z hal przy obsłudze maszyn przez 10 lat pracowała jedna z naszych seniorek. Muzeum pełne jest historycznych eksponatów z epoki PRL-u i opowieści o dawnej Łodzi. Na zakończenie wycieczki Seniorzy zwiedzili "Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej).
- data: 2024-07-26
SAS na rowerowych szlakach
Seniorzy Strykowskiej Akademii nie zwalniają tempa, 17 lipca po raz pierwszy w tym roku wyruszyli na wycieczkę rowerową, którą poprowadził Pan Adam Świć - Główny Specjalista ds. ochrony przyrody Oddziału PKWŁ. Uczestnicy pokonali 32 km trasy, podczas której podziwiali piękne krajobrazy i zabytki regionu.
- Pierwszy przystanek na trasie to: pomnik ku czci Marii Piotrowiczowej, uczestniczki powstania styczniowego, bohaterki bitwy pod Dobrą. Jest on zlokalizowany przy drodze prowadzącej z osady Młynek do wsi Sosnowiec-Pieńki.
- Kolejna przerwa w podróży była w centralnym punkcie cmentarza Parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Doroty w Dobrej. Znajduje się tu pomnik wzniesiony w 1933 r. ze składek społecznych na cześć powstańców z 1863 roku oraz zbiorowa mogiła wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r.
- Po pokonaniu kolejnego etapu uczestnicy znaleźli się w Lesie Łagiewnickim, gdzie mieli okazję zobaczyć dwie kapliczki wzniesione na początku XVIII wieku: św. Rocha i św. Antoniego.
Dziękujemy Panu Adamowi oraz Zespołowi Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich za pomoc w organizacji wyprawy.
- data: 2024-07-23
Wycieczka do Arboretum w Rogowie
Grupa 48 osób ze Strykowskiej Akademii Seniora zorganizowanej przez Urząd Miejski w Strykowie 3 czerwca wybrała się do pięknego o każdej porze roku, klimatycznego Arboretum w Rogowie należącego do grupy ogrodów najcenniejszych, najbogatszych w gatunki i odmiany drzew oraz krzewów tego typu w Europie. Podstawowa i największa kolekcja roślin w Arboretum obejmuje drzewa, krzewy oraz krzewinki rosnące i zimujące w gruncie na terenie ogrodu pojedynczo i w grupach. Seniorzy SAS obejrzeli również Alpinarium, gdzie oprócz wyniesionych na 2 m ponad poziom gruntu skalniaków, założono ciąg strumyków, kilka oczek wodnych i 5-arowy staw z wyspą. W rogowskim Arboretum można obejrzeć łącznie ponad 400 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata. Na zakończenie wycieczki uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Lasu i Drewna, gdzie znajduje się 300 okazów spreparowanych ptaków i ponad 50 spreparowanych ssaków pochodzących z różnych obszarów Polski, zamieszkujących różne środowiska. Dzięki informacjom Pani przewodnik Seniorzy poznali zwyczaje leśnych mieszkańców i zdobyli wiedzę o ich ochronie. Jednak muzeum to dużo więcej - duża kolekcja owadów i grzybów nadrzewnych uświadomiła Seniorom jak wielu mieszkańców lasu pozostaje niezauważonych albo nic o nich nie wiemy.
- data: 2024-06-05
Wycieczka do Warszawy - Sejm, Senat, Muzeum Życia w PRL
Każdy lubi wycieczki, Seniorzy SAS także i z upodobaniem zwiedzają zarówno lokalne zakamarki, jak i bardziej odległe miejsca. Dlatego długo nie czekaliśmy, aby zorganizować pierwszy wyjazd II edycji Strykowskiej Akademii Seniora. W poniedziałek, 18 marca zwiedzaliśmy Sejm i Senat RP, na zaproszenie Senatora RP Marcina Karpińskiego, któremu serdecznie dziękujemy za pomoc. Seniorzy oprowadzani przez przewodników poznali historię budynków, dowiedzieli się jak wygląda codzienna praca parlamentarzystów i proces legislacyjny. W trakcie zwiedzania nie zabrakło możliwości wejścia do Sali Posiedzeń Senatu oraz na galerię Sali Posiedzeń Sejmu.
W drugiej części pobytu w stolicy wycieczka zawitała do Muzeum Życia w PRL. Oglądanie eksponatów będących kiedyś po prostu częścią życia codziennego, było jak dodatkowa podróż tyle że nie w przestrzeni, a w czasie. Seniorzy przypomnieli sobie jak spędzali wolny czas, jak dzwonili nie mając telefonu komórkowego czy jak mieścili 4-osobową rodzinę w niewielkim „maluchu”.
Seniorom towarzyszyli Burmistrz Strykowa Witold Kosmowski oraz Zastępca Burmistrza Strykowa Tamara Barańska-Kiemaczyńska. Szczegółowe informacje na temat SAS: https://www.strykow.pl/3271,strykowska-akademia-seniora
- data: 2024-03-20