Treść strony WYKŁADY

Wykład na temat polskiego kina przedwojennego

W środę 12 czerwca br. grupa uczestników Strykowskiej Akademii Seniora „ROZWÓJ-AKTYWNOŚĆ-DOBRA ENERGIA”, zorganizowanej przez Urząd Miejski w Strykowie, spotkała się w Domu Kultury w Niesułkowie na wykładzie na temat polskiego kina przedwojennego.

Wykład poprowadziła p. Beata Lisowska - doktor nauk humanistycznych, antropolog kultury, kulturoznawczyni, filmoznawczyni, wykładowczyni akademicka. Od kilkunastu lat adiunkt na kierunku Kulturoznawstwo Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz w Polskim Uniwersytecie Wirtualnym. Od 2024 roku jest koordynatorką merytoryczną Uniwersytetu Trzeciego Wieku w AHE,  prowadzi także zajęcia na kierunkach kulturoznawczych, artystycznych, filologicznych, pedagogicznych na studiach I i II stopnia, dla słuchaczy studiów podyplomowych oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z zakresu: filmu, fotografii, mediów, kultury wizualnej, antropologii, kultury popularnej, promocji kultury.

Seniorzy mieli okazję posłuchać o gatunkach filmowych tamtego okresu oraz słynnych polskich aktorkach: Poli Negri, Mieczysławie Ćwiiklińskiej, Elżbiecie Barszczewskiej, które tworzyły niepowtarzalny klimat polskiego kina i życia kulturalnego międzywojnia, emanowały kobiecym urokiem, klasą i elegancją a także o najpopularniejszych aktorach, m.in. Eugeniuszu Bodo czy Adolfie Dymszy, który zasłynął już jako gwiazdor kina niemego. Polscy aktorzy przedwojenni cieszyli się prawdziwym uwielbieniem, zwłaszcza wśród damskiej części publiczności.  

Polskie kino przedwojenne długo było nieme, przełom dźwiękowy nastąpił w naszym kraju późno, bo dopiero w 1930 roku, a pierwszym polskim filmem z dźwiękiem była Moralność pani Dulskiej.

Seniorzy obejrzeli także krótkie, ale najbardziej charakterystyczne fragmenty filmu pt. „Dodek na froncie”. 

  • data: 2024-06-14
  • SAS - wykład Beaty Lisowskiej na temat przedwojennego kina
  • SAS - wykład Beaty Lisowskiej na temat przedwojennego kina
  • SAS - wykład Beaty Lisowskiej na temat przedwojennego kina
  • SAS - wykład Beaty Lisowskiej na temat przedwojennego kina

Kontakt stopka

Dane adresowe

  • Stryków Herb

URZĄD MIEJSKI W STRYKOWIE

ul. Tadeusza Kościuszki 27
95-010 Stryków

 

 

 

 

      tel. +48 (42) 719 80 02
      tel. +48 (42) 719-84-03
      tel. +48 (42) 719-94-95
      fax  +48 (42) 719 81 93
      e-mail: strykow@strykow.pl

      Godziny urzędowania
      pn, śr, czw: 08:00 - 16:00
      wt: 08:00 - 17:00
      pt: 08:00 - 15:00

      Godziny pracy kasy Urzędu:
      pn, wt, śr, czw: 08:00 - 15:00
                                                                                           pt: 08:00 - 14:00

 

 

Mapa Stryków

[obiekt mapy] Mapa Stryków