Treść strony 2024.11
Pokazanie tej postaci będzie sztuką - współpraca Gminy Stryków z ASP Łódź
Połączenie sztuki z utrwalaniem i promowaniem mało znanego, ale za to bardzo interesującego wątku w historii Strykowa, od teraz staje się wspólnym udziałem Gminy Stryków oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. 5 listopada br. w gmachu ASP przy ul. Wojska Polskiego 121 podpisano list intencyjny w sprawie współpracy między naszym samorządem a uczelnią na rzecz upamiętnienia i promowania postaci siłacza Zishego Breitbarta (1893-1925).
Na ASP mają powstać projekty rzeźb siłacza. Docelowo najlepszy z projektów zostanie wykonany i zamontowany w parku miejskim w Strykowie, który obecnie jest przed rewitalizacją.
Sygnatariuszami listu byli Burmistrz Strykowa Piotr Ślęzak i Rektor ASP dr hab. Przemysław Wachowski. W uroczystości udział wzięły również Kanclerz ASP Małgorzata Gaduła-Zawratyńska oraz Dyrektor Centrum Transferu Technologii ASP Anna Wesołowska. Odbyła się także konferencja prasowa poprowadzona przez Magdalenę Wiercioch, podczas której przedstawiciele Gminy Stryków i ASP odpowiadali na pytania dziennikarzy.
Wywodzący się z żydowskiej rodziny strykowianin Zishe Breitbart od najmłodszych lat wywierał wrażenie na tłumach swą nadprzyrodzoną siłą, a po śmierci jego odwaga i fizyczna moc stały się inspiracją w tworzeniu postaci komiksowego Supermana.
- Stryków ma się nie tylko kojarzyć ze skrzyżowaniem autostrad, choć niewątpliwie jest to nasza zaleta lokalizacyjna, ale – jak widać – mamy także wpływ na światową popkulturę – podkreśla Burmistrz Piotr Ślęzak.
- Nasz partner dostanie profesjonalnie przygotowane projekty zrealizowane pod opieką naszych pedagogów (…) – zapowiada Rektor ASP, dr hab. Przemysław Wachowski.
Historię siłacza zebrał i opisał w swoich książkach dziennikarz, historyk i regionalista Jacek Perzyński. Najnowszą pozycję pt. „Ze Strykowa do wielkiego świata” wydaną przez Urząd Miejski w Strykowie można kupić lub wypożyczyć m.in. w Gminnej Bibliotece Miejskiej w Strykowie. 6 listopada studenci ASP będą mogli wysłuchać wykładu Jacka Perzyńskiego, który wprowadzi ich w niezwykłe życie siłacza.