Treść strony 2020.05
Apel o odpowiedzialność za lokalne środowisko
Niestety alarmujące dane dotyczące degradacji środowiska i ich zgubnego wpływu na warunki życia nas wszystkich nie odnoszą pożądanych rezultatów. Gmina Stryków regularnie odnotowuje sygnały o dzikich wysypiskach śmieci zlokalizowanych zarówno na własnych, jak i na prywatnych terenach. Na działkach gminnych samorząd zleca sprzątanie, a jednocześnie zawiadamia organy ścigania. Osoby i firmy, które pozbywają się śmieci w niedozwolonych miejscach, nie pozostaną bezkarne.
- Pozostawienie odpadów w niedozwolonych miejscach jest ścigane przez policję z art. 75 Kodeksu Wykroczeń (grzywna do 500 zł).
- W przypadkach większej wagi zastosowanie mogą mieć art. 154 Kodeksu Wykroczeń (grzywna do 1.000 zł). W przypadkach większej wagi wykorzystany może być również art. 183 Kodeksu Karnego (pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5)
- Pozostawianie odpadów w lesie jest ścigane i karane oprócz Policji przez służby leśne.
- Odpowiednie organy samorządowe lub Policja mogą zwrócić się do sądu w celu nałożenia kary na osobę zaśmiecającą. Grzywna wynosi do 5 tys. zł. Sprawca ponosi również koszty związane z usunięciem pozostawionych śmieci.
- Osoby będące świadkami wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach powinny poinformować o tym najbliższy Komisariat Policji.
- Informacje o nielegalnych wysypiskach można przekazywać Policji również za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Komisariat Policji w Strykowie prowadzi w chwili obecnej dwa postępowania o wykroczenia dotyczące wyrzucania śmieci i odpadów budowlanych na terenie byłej żwirowni w Wyskokach. W pierwszym przypadku dane osób odpowiedzialnych udało się ustalić w toku postępowania, w drugim - sprawca został złapany na gorącym uczynku podczas pozbywania się odpadów budowlanych. Po zakończeniu postępowań Policja skieruje do sądu wnioski o ukaranie sprawców. W obydwu przypadkach są to osoby spoza Gminy Stryków.
Jednocześnie strykowscy funkcjonariusze prowadzą postępowanie w sprawie pozbycia się ziemi pochodzącej z robót budowlanych. Prowadząca je firma od lat pozbywała się ziemi na terenie byłej żwirowni w Wyskokach zasłaniając się rzekomym ustnym pozwoleniem otrzymanym od poprzednich władz Strykowa. Obecny Burmistrz Strykowa nie daje przyzwolenia na takie działanie. Interwencja Burmistrza Strykowa podjęta w 2019 roku pozwoliła także na likwidację działającego od lat w Sadówce nielegalnego składowiska odpadów samochodowych, a prowadząca je osoba poniosła konsekwencje tego procederu.
Od początku 2020 roku Jednostka Robót Publicznych w Strykowie uprzątnęła nielegalne wysypisko śmieci zlokalizowane na działkach gminnych położonych na granicy Strykowa (ul. Browarna) oraz Tymianki. Sukcesywnie porządkowane jest nielegalne wysypisko śmieci na terenie byłej żwirowni w Wyskokach. Interwencja potrzebna była również przy drodze gruntowej prowadzącej do magazynów Panattoni. Niestety, śmieci pojawiają się na nowo.
Dlatego władze Gminy Stryków zapowiadają konsekwentne dążenie do karania wykroczeń i przestępstw w tym względzie, jednocześnie apelują o refleksję i zastanowienie do osób, którym wydaje się, że problem ich śmieci zniknie, jeśli ukradkiem wywiozą je w ustronne miejsce.
Dbajmy o nasze środowisko, nim będzie za późno‼️ Odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców za bezmyślność innych w postaci rosnących opłat za śmieci to już dotkliwa, ale nie najdotkliwsza z kar, jakie spotkają nas wszystkich, jeśli nie zmienimy swojego postępowania w tym względzie.
O skali problemu świadczą zdjęcia wykonane przez pracowników JRP przy ul. Browarnej, w Wyskokach oraz okolicach parku logistycznego Panattoni: