Treść strony 2023.07
Studenci UŁ zaprezentowali wyniki badań
"Struga Dobieszkowska, czyli jakość wód Ziemi Obiecanej a angropogeniczne zagrożenia 2023" to temat prezentacji, która odbyła się 3 lipca w sali OSP w Ługach. Na zaproszenie Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Katarzyny Krakowskiej w spotkaniu udział wzięli m.in. lokalni mieszkańcy, Burmistrz Strykowa Witold Kosmowski i Zastępca Burmistrza Strykowa Tamara Barańska-Kiemaczyńska. Spotkanie było podsumowaniem tegorocznych badań chemicznych i hydrobiologicznych prowadzonych na cieku Młynówka (Struga Dobieszkowska) w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich.
Realizacją badań zajęli się studenci Wydziału Nauk Geograficznych pod opieką prof. Macieja Ziułkiewicza z Katedry Geologii i Geomorfologii WNG UŁ, którzy prowadzili obserwacje na cieku Młynówka (gm. Stryków), w tym na obszarze rezerwatu Struga Dobieszkowska. Badania hydrobiologiczne zaś prowadzone były przez prof. Joannę Żelazną - Wieczorek z Katedry Algologii i Mykologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Wyniki badań zaprezentowali przedstawiciele studenckiego zespołu badawczego: Natalia Mytkowska, Kacper Kaźmierczak oraz Tomasz Ślusarczyk.
Grono naukowe, PKWŁ i przedstawiciele lokalnej społeczności omówili zagadnienia takie, jak: stopień zanieczyszczenia Strugi Dobieszkowskiej, miejsca skoncentrowanego dopływu zanieczyszczeń, jakość wód podziemnych, rodzaje zanieczyszczeń wód wynikających m.in. z rozrastającego się sąsiedztwa obszarów bytowych, niewłaściwego serwisowania przydomowych oczyszczalni i funkcjonowania szamb, dopływu zanieczyszczeń z terenów sąsiednich gmin, wymywania starych i nowych dzikich wysypisk śmieci, a także problemu zmniejszającej się ilości wód zasilających Młynówkę i inne cieki wodne.
Ze szczegółowymi wynikami badań będzie można zapoznać się na stronach internetowych UŁ i PKWŁ.
- data: 2023-07-05